1. óra
A háttértárak a fájlok tárolására szolgálnak, melyek a számítógép kikapcsolása után is megmaradnak. A háttértár kapacitása a rajta maximálisan tárolható adatmennyiséget jelenti. Tárolási elveik alapján az alábbi típusokat különböztetjük meg.
Külön-külön 1 mondattal mindegyiket jellemeztük:
2. óra
Egy vagy több összekapcsolt számítógép hálózatot alkot, melynek segítségével egymás között kommunikálhatnak, adatokat cserélhetnek, erőforrásaikat megoszthatják.
A hálózatok előnyei
Az erőforrások megosztása azt jelenti, hogy a hálózatba kapcsolt számítógépek a hardvereszközeiket közösen használhatják, például egy nyomtatót. Az iskolai hálózaton adatfájlokat nem kell mindegyik számítógépen tárolni, a programokat nem kell mindegyik számítógépre feltelepíteni, elég csak az egyikre, amely kiszolgálja a többi számítógépet.
A hálózatnak köszönhetően a kommunikáció gyorsabb és költségtakarékosabb, könnyen és gyorsan elérhetők nyilvános adatbázisok, friss információk.
A számítógépek szerepe a hálózatban általában nem egyenrangú. Azt a számítógépet, amelyik a többi számára biztosít szolgáltatásokat, adatokat, erőforrásokat, kiszolgáló (szerver) számítógépnek nevezzük. Azok a számítógépek, amelyek ezeket a szolgáltatásokat igénybe veszik az ügyfelek, más néven kliensek.
A hálózatok csoportosítása méretük szerint
A számítógépek egymástól való távolságát figyelembe véve a hálózatok lehetnek személyes hálózatok, PAN-ok (Personal Area Network). Ez egy személy által használt eszközöknek a hálózatai, például az otthoni személyi számítógép, a mobiltelefon, egyes „intelligens” háztartási berendezések összessége, ezeket csak egy személy használja.
A LAN (Local Area Network) helyi hálózat, néhány száz méteren belül elhelyezkedő, hálózatban összekapcsolt szerverek, személyi számítógépek és más informatikai eszközök összességét jelenti.
A MAN (Metropolitan Area Network) helyi hálózatokat összekötő, nagyobb kiterjedésű városi hálózat. 1 és 50 km is lehet az egyes számítógépek vagy helyi hálózatok közötti távolság. Egy ilyen hálózat akár több tízezer számítógépet is összekapcsolhat.
A WAN (Wide Area Nerwork) nagy kiterjedésű, egy régióra, egy országra kiterjedő hálózatot jelent. Az internet is ebbe a kategóriába tartozik.
3. óra
HARDVER (HARDWARE)
A számítástechnikában hardvernek nevezzük magát a számítógépet és minden kézzel megfogható tartozékát, a számítógép elektromos és mechanikus alkatrészeit (melyekből összeszerelték a számítógépet).
SZOFTVER (SOFTWARE)
Szoftvernek nevezzük a számítógépre írt programokat (operációs rendszer, szövegszerkesztő, böngésző, stb.) és az ezekhez mellékelt írásos dokumentációkat. A szoftvereket programozók készítik, szellemi termékek, kézzel nem megfoghatóak (csupán a szoftvereket hordozó eszközöket – CD, DVD tudjuk megfogni). A szoftver a számítógépen futó programok összefoglaló neve, a hardver egységeket működtető-, és vezérlő programok összessége.
A PROGRAM
A program olyan egyszerű utasítások, műveletek logikus sorozata, amelyekkel a számítógépet irányítjuk. A program az utasításokat is és az adatokat is kettes számrendszerben leírt számokkal ábrázolja.
A periféria számítógép hardver elemeinek az a része, amely a központi egységeket alkotó processzorhoz és memóriához kapcsolva lehetővé teszi a számítógép számára a külvilággal való kapcsolattartást.
Csoportosítható bemeneti (input) egységre, kimeneti (output) egységre, háttértárra, valamint egyéb perifériákra. Az elnevezés külső alkotóelemet, csatolt elemet jelent, mivel ezek eredetileg mind a számítógépen kívül elhelyezett egységek voltak. Mára azonban ezek egy része már a számítógéppel egy házban található, míg más része továbbra is kábeleken keresztül kapcsolódik a géphez, és önálló áramellátással is rendelkezhet.
A digitális számítógép apalegységei:
1. processzor,
2. memória,
3. a be- és kimeneti egységek illesztő áramkörei.
A processzor (CPU= Central Processing Unit) a számítógép központi feldolgozó egysége.
A CPU feladatai:
1. Vezérli a számítógép működését, a memóriában tárolt program alapján.
2. Aritmetikai és logikai műveleteket végez.
Logikai műveletek: TAGADÁS, ÉS, VAGY, KIZÁRÓ-VAGY...
Aritmetikai műveletek: összeadás, kivonás, szorzás, osztás....
A CPU tehát az agy. Tud számolni és irányítani.
Ugyanakkor csak azt csinálja, ami a programban le van írva. Azt viszont gyorsan és megbízhatóan.
A memória tárolja a programot és az adatokat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése