2022. szeptember 21., szerda

5.a és 5.b osztály digitális k.

 https://ismeretterjesztes.hu/online-ismeretek/billentyuzet-reszei/

/Az ezen az oldalon található részt elolvasni! A füzetbe a kép alatti 7 sort kellene leírni!

A billentyűzet részei

alfanumerikus billentyűk

vezérlő és a kurzorvezérlő billentyűk (parancsbillentyűk, további vezérlőbillentyűk és lapozó billentyűk)

jelentésmódosító billentyűk

numerikus billentyűk

funkcióbillentyűk

Érdekességnek megtekinthető:


illetve a fejlődéséről történetéről itt olvashatsz:

https://www.rentit.hu/hu-HU/Cikk/erdekessegek/a-billentyuzet-fejlodese-tortenete.rentit


Billentyűzet részei 1. |

Alfanumerikus billentyűk

billentyűzet részei - alfanumerikus billentyűk

A billentyűket csoportokba rendezve láthatod. A billentyűzet középső részén helyezkednek el az ú.n. alfanumerikus billentyűk, melyekkel  betűket, számokat és különböző írásjeleket, valamint szóközt (a hosszú üres Space (ejtsd: szpész) gombbal) vihetünk be a számítógépbe. Ezek elhelyezkedése hasonlít a régi írógépekére.


Billentyűzet részei 2. |

Vezérlő és a kurzorvezérlő billentyűk

2.1 | Parancsbillentyűk

billentyűzet részei - parancsbillentyűk

A kurzor- és egyéb vezérlő billentyűket többnyire jobb oldalán látod. Kivétel ezek közül az ú.n. parancsbillentyűk, melyeket az alfanumerikus részen találsz:


Enter – Ha lenyomjuk, akkor kezdi a számítógép a beírt parancsot végrehajtja. Szövegszerkesztő esetében új bekezdés keletkezik. Funkciója megegyezik a numerikus részen találhatóével, csupán kényelmi funkcióból van belőle kettő.



Programoknál ha ki van jelölve egy gomb, amire amúgy kattintanánk, nyomhatunk helyette Entert. Tab-bal lépkedhetünk a gombok közt.


Tab – (tabulátor – oda-vissza mutató nyilakkal is jelölik): Ha lenyomjuk, akkor a kurzor a beállítás szerint több karaktert vagy egységet (pl. űrlap rubrikát, táblázatban cellát) ugrik, illetve szövegszerkesztőben lehet a szöveget vele tabulálni (egy ponthoz igazítani).


Backspace – (ejtsd: bekszpész, balra mutató nyíl): Ha lenyomjuk, akkor a kurzor törli a tőle balra álló karaktert.


 

2.2 | További vezérlő billentyűk

billentyűzet részei - vezérlő billentyúk


Del / Delete – (ejtsd: dilit) Ha lenyomjuk, akkor a kurzor törli a tőle jobbra álló karaktert, ellentétben a Backspace-szel, ami a tőle balra állót törli.


Ins / Insert – (ejtsd: inzert) Ez a billentyű a szövegbe való beszúrási vagy a szöveg felülírási mód között vált. Személy szerint nagyon megijedtem és ideges lettem, amikor először véletlenül megnyomtam és átírtam a szövegem beszúrás helyett 🙂



ESC – (Escape,ejtsd:iszkép)=menekülés, kilépés) ha lenyomjuk az ESC gombot, akkor általában az éppen futó programfolyamat megáll. Böngészőben is az adott oldal betöltését állíthatjuk le vele. Mezei számítógép felhasználóknak ritkán kell.


PrintScrn – (printscreen, ejtsd: printszkrin) Ha lenyomjuk, akkor a képernyő tartalma a vágólapra kerül, így le tudjuk másolni. Hasznos!


Scroll Lock – (ejtsd: szkrollok) kapcsolóbillentyű, programfutást(programműködést) lehet vele megállítani. Mezei számítógép felhasználóknak ritkán kell.


Pause/Break – (ejtsd: paóz/brék) egy elindított programot lehet vele ideiglenesen vagy véglegesen megállítani. Mezei számítógép felhasználóknak ritkán kell.


 

2.3 | Lapozó billentyűk

billentyűzet részei - lapozó billentyűk


Home – (ejtsd: hóm) Ha lenyomjuk, akkor a kurzor az adott egység elejére ugrik. Szövegszerkesztőben a sor elejére. Böngészőben a lap tetejére.


End – (ejtsd: end) Ha lenyomjuk, akkor a kurzor az adott egység végére ugrik. Szövegszerkesztőben a sor végére. Böngészőben a lap aljára.



PgUp – (page up ejtsd: pédzs áp, oldal fel) segítségével felfele lehet lapozni, pl. szövegszerkesztőben, böngészőben. Böngészőben kiváltója lehet a Shift+Space leütése.


PgDn – (page down ejtsd: pédzs dáun, oldal le) segítségével lefele lehet lapozni, pl. szövegszerkesztőben, böngészőben. Böngészőben kiváltója lehet a Space leütése.


 

2.4 | Kurzorvezérlők

billentyűzet részei - kurzorvezérlők


Nyilak – ha lenyomjuk őket, akkor a kurzor a jelölt irányba mozdul szövegszerkesztőben. Böngészőben a lapot tudjuk mozgatni, főleg fel/le (balra/jobbra ritkán lehet mozgatni a weboldalakat, kivéve, ha kis méretű ablakban nézzük)


Billentyűzet részei 3. | Jelentésmódosító billentyűk

billentyűzet részei - jelentésmódosító billentyűk


A jelentésmódosító billentyűk megnyomásukkal vagy folyamatos nyomva tartásukkal megváltoztathatjuk a többi billentyű segítségével bevihető adatokat, utasításokat. pl a Shift és egy alfanumerikus billentyű együttes megnyomásakor elérhetjük az ABC nagybetűit vagy a billentyűn lévő felső karaktert.


Shift – (ejtsd: sift) Váltóbillentyű. Ha betű billentyűvel együtt nyomjuk le akkor nagybetű lesz, pl. a-ból A lesz. Ha szám (felső sor, nem a jobboldali) billentyűkkel együtt nyomjuk le, akkor a billentyűn lévő felső jel jelenik meg, pl. 3-as esetén a + jel.



Ctrl – (Control) ejtsd: kontrol) Segédbillentyű. Ha vele egyszerre más billentyűket is lenyomunk, akkor más-más parancsot végez el a számítógép. Pl. Ctrl+x =a kijelölt objektumot kivágjuk és a vágólapra kerül.


Alt – (ejtsd: alt) Segédbillentyű. Más billentyűkkel együtt lenyomva tudjuk utasítani a számítógépet különböző parancsok végrehajtására. Pl. Alt F= szövegszerkesztőben legördül a fájl menü.


Alt Gr – (ejtsd: altgéer) Segédbillentyű. Más billentyűkkel együtt lenyomva megjelenik az adott billentyű jobb alsó sarkában lévő jel.


Windows billentyű – (ejtsd: vindovz) Ha lenyomjuk, akkor megjelenik a Start menü.


Caps Lock – (ejtsd: kepszlok) Ha lenyomjuk, akkor folyamatosan nagybetűkkel fogunk írni. Újbóli megnyomással ismét kisbetűkre váltunk. Vigyázzunk használatával, mert a csupa nagybetűs írás “kiabálásnak”, agresszívnek hathat. Illetve gyakori hibalehetőség, ha véletlenül benyomjuk, mivel a gyakran használt A betű mellett található. Bosszúságot okozhat, ha pl. jelszavunkat nem fogadja el a rendszer, pedig jól írjuk be, csak éppen csupa nagybetűvel 🙂


Billentyűzet részei 4. | Numerikus billentyűk

billentyűzet részei - numerikus billentyűk


A numerikus billentyűket szintén jobb oldalon találod. Ellenőrizd, hogy ha lenyomod a NumLock nevű billentyűt, a hozzá tartozó LED világít -e. Ha igen, akkor számokat tudsz beírni velük, illetve mellettük az alapvető matematikai műveleteket végezheted el (összeadás: +, kivonás: -, szorzás: * , osztás: / ) Ha ez a LED nem világít, megváltozik a működésük. Ekkor kurzorvezérlő ill. lapozó funkciót vesznek fel, a számok alatti jelek mutatják, melyik mit fog jelenteni (megfejtésüket lásd feljebb).


Billentyűzet részei 5. | Funkcióbillentyűk

billentyűzet részei - funkcióbillentyűk


A funkcióbillentyűket felül fogunk találni: F1-től F12-ig. mindig az adott programhatározza meg, milyen funkciójuk van. Én leggyakrabban ezek közül az F5-öt használom böngészőkben, mellyel frissíthetem az adott oldal tartalmát. A többiről később fogok írni.


Egyes laptopok billentyűzetének alsó részén van egy bizonyos “Fn”, azaz function billentyű, ami néha be is van keretezve. Ennek a gombnak a benyomása mellett érhetők el olyan funkciók, melyek más billentyűkön is be vannak keretezve.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése