Ha el akarjuk készíteni egy tárgy műszaki rajzát, akkor tisztában kell lennünk annak méreteivel, alakjával, meg kell ismernünk a tárgyat. Először egy szabadkézi vázlatot készítünk a tárgy alakjáról. Megfelelő mérőeszközzel megmérjük méreteit, az értékeket a vázlaton jelöljük. Az így elkészített vázlat a felvételezési rajz.
Az alkatrészrajz olyan, egyetlen tovább már nem bontható elemet, azaz alkatrészt ábrázoló rajz, amely tartalmazza az alkatrész azonosításához szükséges információkat.
A műhelyrajz a gyártás igényeinek megfelelően készült rajz.
ISO szabványok honosításai
ISO jele A szabványok nemzetközi szintű összehangolását már a 20. század elején a nemzetközi kereskedelem fejlődése tette szükségessé. A nemzetközi szabványok alkalmazása nem kötelező, de a nemzetközi gazdaságban való részvétel követelménye.
A nemzetközi szabványosítás feladatát a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO - International Organization for Standardization) látja el. A szervezetnek több mint száz ország tagja, szabványaikat bizottságokban dolgozza ki, melyekben a tagországok nemzeti szabványügyi testületei képviseltetve vannak.
A nemzetközi szabványok kibocsátói jele: ISO.
EURONORM szabványok honosításai
Az európai egység elmélyítésének érdekében az Európai Unió szükségesnek látta regionális, európai szabványok megalkotását.
Az európai szabványosítás szervezete az: Európai Szabványügyi Bizottság (CEN), amely európai szabványokat bocsát ki. Kibocsátói jele: EN.
Az Európai Unió tagországaiban az egységes belső piac, az akadályok nélküli kereskedelem érdekében a nemzeti szabványok alapja az európai szabvány.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése