A HTML (HyperText Markup Language) egy leíró nyelv, amelyet weboldalak készítéséhez használunk. A HTML a W3C (World Wide Web Consortium) támogatásával internetes szabvánnyá vált.
Egy HTML kód egyértelműen meghatározza a weboldal felépítését, kinézetét. Azaz a HTML nyelven megírt kódot a webböngésző értelmezi, majd a kód alapján megjeleníti a már általunk megszokott oldalakat.
<!DOCTYPE html><html><head><title>A weboldal címe</title></head><body><h1>Ez az első címsorom</h1><p>Ez az első bekezdésem.</p></body>
A fentebb látható kód elemzése:
<!DOCTYPE html>: Ez a sor határozza meg, hogy ez egy HTML dokumentum lesz, ezzel üzenve a böngészők számára.
<html>: Ez a HTML fájlunk gyökéreleme, kötelező ennek következnie a !DOCTYPE html rész után.
<head>: Ezt magyarul fejnek, fejszekciónak vagy fejrésznek hívjuk. Alapvető információkat tartalmaz a HTML oldalunkról. Például a következő szekciót.
<title>: Ez határozza meg a HTML oldal nevét. A böngésző innen olvassa ki a böngésző címsorában látható szöveget.
</title>: Ez az előző elem zárópárja. A nyitó és a záró tag közé kerül a HTML oldal címe.
<body>: Ez a dokumentum „test” része, ezután kell írni a weboldal tartalmát. Az e mögé írt tartalmak fognak megjelenni a böngészőben a weboldal részeként. Ezt követni fog majd még egy </body> tag. De ezt nem rakhatjuk ki még most. A záró tag-et csak akkor rakhatjuk ki, ha a weboldalunkat már feltöltöttük tartalommal.
<h1>: Ez egy címsor. A HTML nyelvben több címsor is létezik. (Például h1, h2, h3 stb.) A h1 a legnagyobb címsor, azaz a weboldalon ez lesz a legnagyobb szöveg.
</h1>: Ez a címsor záró tag-e. A <h1> és </h1> közé került szöveget fogja nagy betűkkel kiírni a weboldalra.
<p>: Ez a bekezdést jelöli. Az ezután írt szöveget normál méretben fogja megjeleníteni a böngésző.
</p>: Ez az bekezdés zárópárja.
</body>: Az elején írtuk a <body> nyitó tag-et. Ez a zárópárja. Ez jelzi a böngésző számára, hogy eddig tartott a megjelenítendő rész.
</html>: Ez pedig azt jelzi a böngészőnek, hogy itt ér véget teljesen a HTML dokumentum.
mindig azt a tag-et zárjuk le először, amelyiket utoljára megnyitottuk.
Jegyzettömb
A jegyzettömb egy gyári alkalmazás, amely minden Windows számítógépen megtalálható. Rémegyszerű program, így sokan azt gondolják, hogy alkalmatlan weboldal programozásra. De ez nem igaz. Ez a program is alkalmas a HTML weboldalak készítéséhez.
Ámbár használata nem ajánlott, hiszen képes a HTML oldal elkészítésére, de a benne végzett munka nem túl kényelmes.Online weboldalszerkesztő (Online HTML, CSS, JavaScript, jQuery kódszerkesztő) - WEBiskola
Notepad++
Ez a program már egy fokkal jobb választás, mint a Jegyzettömb, hiszen a Notepad++ már alkalmaz színekkel történő kiemeléseket a programkód könnyebb fogyasztása (megértése) érdekében.
Most jön egy kulcsfontosságú lépés: mentsük el a fájlt HTML dokumentumként. Nyomjuk meg a(z általában a) jobb felső sarokban található „Fájl” („File”) gombot, majd a „Mentés” („Save”) vagy „Mentés másként” („Save as” ) gombot. A fájl típusánál válasszuk ki, hogy: „Hyper Text Markup Language file (*.html, *.html, stb)” típust, majd nyomjuk meg a Mentés gombot.
A DALL-E egy mesterséges intelligencia alapú képgeneráló eszköz, amit az OpenAI fejlesztett ki. Ez az eszköz nagyon egyszerűen működik, szöveges leírások alapján lenyűgöző képeket készíthetsz vele. Magyarul is használható, és nem kellenek hozzá speciális paraméterek megadása, természetes szöveggel megadhatóak a kérések.
Hogyan érhető el a DALL-E?
Ez az eszköz több helyen is elérhető, ha ingyenesen használnád, akkor használd az alábbi linkeken:
https://designer.microsoft.com/image-creator
https://copilot.microsoft.com/images/create
a van ChatGPT előfizetésed, akkor azon belül is használhatod, és nem csupán generálhatod, hanem szerkesztheted is a képeket (jelenleg csak kijelölés és új prompttal módosítás működik). https://chat.openai.com/
Ezen felül sok eszközbe beépítve is DALL-E-t használsz, például a Canva, Adobe Express esetében is.
Hogyan működik a DALL-E?
A használata nagyon egyszerű:
Írd le a kívánt képet szavakkal: Írd le részletesen, hogy mit szeretnél látni. Például: "egy rózsaszín elefánt, aki egy lila biciklin teker a parkban".
Válassz stílust: Milyen stílusban szeretnéd látni a képet? Lehet fotorealisztikus, festményszerű, rajzfilm stílusú, stb.
Add meg a méretet: 3 méretet tud, négyzetes, álló vagy fekvő kép.
Generálás: A DALL-E néhány másodpercen belül létrehozza a megadott képleírás alapján a képet.
Variációk: egyes eszközök több verziót is legenerálnak, amik közül választhatsz.
Iteráció: Ha szeretnél változtatni a képeken, akkor módosítsd az utasításodat (promptot).
Tippek és trükkök
Haladj kis lépésekben: Kezdd el a kép fő témájával, és lépésenként adj hozzá az utasításhoz további elemeket.
Kísérletezz: Próbálj ki különböző leírásokat és stílusokat, hogy megtaláld a legjobban illeszkedő képeket.
Nagyon fontos, hogy egyszerre csak 1 dolgot változtass, és fokozatosan haladj, különben nem fogod tudni, melyik utasítás hozta az adott eredményt. Az új kép soha nem lesz ugyanaz, hiszen az AI ilyenkor egy teljesen új kiindulási pontból fogja újraalkotni a képet. (erről részletesen tanulhatsz az AI képgenerálás kurzusomon 👇)
Mire használhatod a DALL-E-t?
Marketing: online hirdetések képei, amelyek garantáltan megragadják a figyelmet.
Weboldal: Hátterek, minták, webdesign ötletek, látványtervek, egész blokkok megtervezése.
Arculat: színpaletták, ötletek arculattervezéshez, moodboardok és vizuális ötletelés.
Közösségi média: Posztok, storyk képeinek elkészítése.
Videó: bár a DALL-E még nem tud videót generálni, de jó képi alapot adhat egy videógenerátornak.
Mit kell tudni a videógenerálásról?
Ez egy nagyon gyerekcipőben járó terület, viszont hihetetlenül gyorsan fejlődik. Minden hónapban kijön egy új eszköz, egy új megoldás, és egyre jobbak a generált videók. DE! Még mindig gyakran eltorzul, elmosódik a kép, elnyúlnak bizonyos részek, úgyhogy teljesen tökéletes videókat most még nem tudunk generálni. A legjobb eredményt az alábbi eszközökkel értem el, ezeket érdemes tesztelned, social média felületeken már használtam, és nagyon jól mentek az ezekkel az eszközökkel generált videók.
Ez az egyik legjobb és legerősebb videógenerátor, egy keveset enged generálni ingyenes fiókkal is, próbálgatni lehet, de az előfizetése brutál drága, Ha nagyon profi videókra van szükséged, akkor viszont érdemes rá előfizetned, akár csak egy hónapra is, amíg teszteled. Eléggé összetett funkciói vannak, nagyon sok mindent lehet rajta állítani, szerintem egy hozzáértő, videós kezében ez az eszköz aranyat ér.
A Kling az új szupersztár, új belépőként a piacon olcsóbb, és az ingyenes csomagja is sokkal többet enged generálni, mint a nagyobb konkurens.
Minőségben az élmezőnyben van, úgyhogy ha csak egy videógenerátort próbálsz ki, az ez legyen.
Nagyon egyszerű a kezelése, tud képből vagy szöveges utasítás alapján is generálni, méretet és kameramozgást is meg tudsz adni. Egy generálással 5-10 másodpercet tudsz generálni, és utána bővítheted további szakaszokkal.
Jelenleg az egyik legjobb zenegenerátor, ami magyarul is tud, egész jó dalokat készít, sokszor szinte már észrevehetetlen az akcentus is. Akár konkrét dalszöveget is megadhatsz neki, és akkor arra ír egy dalt, vagy leírhatod neki, hogy miről szóljon a dal, és megírja hozzá a szöveget is. Válassz stílust, hangszert, és már kész is. Ingyenesen is használható, napi 5 generálást enged ingyen.
Instrumentális zenét is tudsz generálni, ha csak a hangulat miatt kell egy jó háttérzene.
1.A prompt szó jelentése gyors, azonnali, haladéktalan.
2. Az informatikában a prompt szöveges, parancssoros felületen a sor elején lévő pár karakter, ami után az utasításokat lehet beírni.
Ezzel jelzi a számítógép, hogy befejezte az előző parancs futtatását, és készen áll az újabbak fogadására. Egyéb információt is tartalmazhat a gép állapotáról, például az aktuális meghajtó és könyvtár nevét. A Python nevű programozási nyelvben például egy ">>>" jel jelenik meg promptként.
3. A generatív mesterséges intelligencia területén a prompt a számítógépnek beírt, jellemzően angol nyelvű szöveget jelenti.
4. A prompt angol nyelven is használt szó. A magyar jelentése mellett itt valamire való ösztönzést, illetve (elfelejtett szöveg esetén segítségképp) súgást is jelent.
AI a Canvában:
lusta, kedves fiú, aki nem szeret tanulni és sok a leckéje:
A sima kérgű fafajok esetén a héjkéreg még idős korban sem repedezik meg. Ilyen a bükk, a gyertyán.
Gyertyán: hosszirányban repedezett
a barázdásan repedezett kéreg
Barázdás héjkéreg esetén a repedések függőleges irányúak. Ilyen az akác, a hárs, a korai juhar, stb. kérge.
Tölgyfa: kérge: jellegzetesen, mélyen barázdált
Nyárfa: szürkésfehér, rombuszos
Nyírfa kérge: fehér, hámló
Akác kérge: szürkésbarna, repedezett
Platán: táblásan, lemezesen leválló kéreg
Lucfenyő : pikkelyes leváló kéreg:
vadgesztenye:Szürkésbarna, kezdetben sima, később hosszúkás lemezekre terecskézett
Takarmánynövények:
Cukorrépa:
A fehér here (Trifolium repens) a hüvelyesek (Fabales) rendjébe és a pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó faj. Négylevelű változata az európai kultúrkörben a szerencse egyik szimbólumának tekintett négylevelű lóhere, de viszonylag ritkán előfordul akár 5-7 levelű változat is.